4 yılda 126 bayiye ulaştı

Mustafa Çilingiroğlu Yemen Kahvesi’nin başarı hikâyesini AYIŞIĞI’na anlattı 4 yıl önce Işıklar Caddesi’nde ilk şubesini açan Yemen Kahvesi, hızlı bir büyüme göstererek yurt içinde ve yurt dışında 126 bayi açtı. 24 yıl polis olarak görev yaptıktan sonra ticarete atılıp büyük bir atılım gerçekleştiren Yemen Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çilingiroğlu, başarı hikâyesini AYIŞIĞI Dergisi’ne anlattı.

4 yılda 126 bayiye ulaştı
  • 01 Ocak 2018, Pazartesi 3:28

Antalya’dan çıkıp dünyaya açılan bir firma haline dönüşen Yemen Kahvesi, 4 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdi. Işıklar’da açtığı ilk şubeden sonra, Lara ve Konyaaltı derken bayi ağını ülke geneline ve yurtdışına genişleten Yemen Kahvesi, önemli bir marka haline geldi.  Başarı parolasını “Çalışkanlık ve mütevazılık” olarak belirleyen Yemen Kahvesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çilingiroğlu, “Allah nasip etti, biz de bu başarıya layık olmaya çalışıyoruz. Ben şimdi memuriyetime geri dönsem aynı maaşı alsam yine hayatımı devam ettirebilirim. Öyle 200 bayi yapacağız. 300 bayi yapacağız gibi hedef yok. Şöyle söyleyeyim eğer Starbucks bu ülkede 500 bayi yapmışsa biz de bunu çok rahat yaparız. Yabancı sermayenin yurtdışına götürdüğü paraların bir kısmını da olsa ülkemize geri getirmek istiyoruz” diye konuştu.

 

Okuyucularımız için Yemen Kahvesi’nin kuruluş hikâyesini anlatır mısınız?

24 yıl emniyet teşkilatında devlet memurluğu yaptım. Normalde devlet memurluğu yaparken iş dünyası iletişim zordur ama ben kişilik yapımdan dolayı insanlarla iletişimi iyi bir şekilde başardım. Memuriyet bitince yap-sat inşaata başladım. Yap-sat işini yaparken Yemen’den gelen Orçun Ünlü mimarımızdı. Aynı zamanda kendisinin de İnci Loft bayileri vardı. Orçun beyle yemek yerken “İnşaat para kazandırıyor mu?” diye sordu. Biz memur kökenli olduğumuz için kazandığımız para bize fazla geliyordu. Bir inşaatta 100 bin lira kazandığımız zaman “İyi para kazandık” diyorduk. Ama normalde müteahhitler o parayı yeterli bulmuyorlar, doğal olarak. Çünkü bütün giderini oradan karşılıyor. Yemen’deki mimar ortağım Işıklar Caddesi’ndeki İnci Loft’da ciddi paraların döndüğünü ama dönen paradan kendilerine kar kalmadığını kiraların ve elaman giderlerinin çoğu parayı götürdüğünü, bu sektörün zor olduğunu söyledi.

İLK ÖNERİ MİMARIMIZDAN GELDİ

 Işıklar Caddesi’nde her tarafta kafeler açıldığını ve bunların iyi iş yaptığını söyledi.  “Sen de müteahhitlik yapmak yerine kafe işletirken daha çok kazanırsın çünkü kar marjı daha yüksek” dedi.  O sektörü de bilmiyorum. Rizeliyim, çayı biliyorum, maliyetlerini biliyorum. Çayın maliyeti çok düşük ve kazanç yüksek. 15-20 gün sonra yeniden bir araya geldik ve kafe işini beraber yapmaya karar verdik. Önce bayilik almayı düşündük. Ama bu bana mantıklı gelmedi, “Neden bayilik alıyoruz, kendimiz bir şey yapamaz mıyız, sen mimarsın bir konsept yapamaz mısın?” diye bir fikir ortaya attım. Sektörde o zaman yeni yeni hızlanmaya başlıyor. Yani bir hareket var. Bir ortak bir kararla Yemen kahvesi isminde karar kıldık, tescile gönderdik ancak tescili alamadık. “Ülke ismini tek kullanmazsınız başına bir şey ekleyin” dediler. Biz de Tahsin Ağa’yı ekledik. Tahsin Ağa, Osmanlı döneminde Yemen’den deve sırtında Osmanlı’ya kahvenin gönderilmesine organize eden ağanın ismi. Tahsin Ağa Yemen Kahvesi olarak tescil aldık. Işıklar’daki Loft’u Yemen Kahvesi’ne çevirerek ilk şubemizi oraya açtık. İşler çok güzel gitti. Kafe doldu ve iyi kazandık. Orçun Ünlü ile 6-7 ay sonra yeniden konuştuğumuzda bir tane kafe bize yetmez 2-3 şube daha açalım” dedim.

 

Büyüme konusunda nasıl bir yol izlediniz?

Dedeman Otel’in (Şimdiki Akra) orda bulunan Özsüt işyerini devrediyordu. Orayı hava parası ile devraldık. İkinci dükkânı oraya açtık ve iyi bir ivme yakaladık. Üçüncü dükkânı Konyaaltı’nda açtık. O dönem bayilik vermeyi düşünmüyoruz, kendimize dükkân açıyoruz. Konyaaltı’nda inşaata başladık. Birileri geldi ve “Burayı bize bayi olarak verin” dediler. Bayilik nasıl verilir bilmiyoruz. Çünkü bu dükkânları kendimiz açıyoruz. “Bayilik nasıl veriliyor öğrenelim sonra görüşelim” dedik. Ortağım bir araştırma yaptı. Hukuk servislerine sorduk. Bayilik verme yeterlilikleriyle ilgili evrakları hazırladık. Hukukçulara franchise (İmtiyaz) sözleşmesi hazırlattık. Adamlar tekrar bizi aradılar ve ilk bayiliğimizi onlara verdik. İkinci bayiliğimizi Kapalı Yol’da (Şarampol) verdik. Ondan sonra baktık ürün temini gerekiyor. Bu bayilere mobilya gerekiyor. Ürünü dışarıdan alıyoruz, teminde güçlük yaşıyoruz,  rakamlar yüksek çıkıyor. Kahve imalatına başladık. Yeni bir bina kiraladık. Binanın aşağısında imalathane kurduk, bir katını da eğitime ayırdık. Burada şehir dışından ve yurtdışından gelen personellerimize 2 haftalık eğitimler veriyoruz. Bu eğitimden sonra bayilere gönderiyoruz. 

ÖZDİLEK BİZİM İÇİN MİLAT OLDU

Bir taraftan burayı kurarken diğer taraftan ağımızı büyütmek için Özdilek AVM’nin köşesindeki yeri tuttuk. Oraya başladık. Orada çok güzel destek bulduk. Belediye başkanından siyasetçesine katılım oldu ve miting gibi bir açılış gerçekleştirdik. Çok müthiş bir kalabalık oldu. Orada “Bu şehirde 19 yıllık memurluk yaptım, ciddi bir iş becermişim” düşündüm. Çünkü Antalya’da bir kafe çok önemli bir şey değildir. Bir otel değildir, bir AVM değildir kafe… Antalya’da günde 20 tane kafe açılıyordur ve 10 tane kafe iflas ediyordur. Bunları kimse duymaz ama bizim Özdilek’teki kafe açılışında insanların bize verdiği değeri gördük. Orada maneviyatımız daha da arttı. Değer verdiğin zaman değer görüyorsun, saygı duyduğun zaman saygı görüyorsun. “Biz bunu yapalım ama para hırsıyla yapmayalım” dedik. Bu açılışın bu kadar büyük olması Antalya’da çok önemli bir olaydı. Oradaki enerjiyi gördük ve aldık. Ondan son 10 oldu, 15 oldu, 20 oldu. Biz de buna cevap verecek altyapıyı kurduk. Büyük bir imalathane kurduk, arkada demir atölyemiz, mobilya atölyemiz ve depomuz var.  Bütün malzemeleri kendimiz üretiyoruz. Mimarımız Orçun Bey, konsepti çiziyor, yeniliyor. Ben de mimar oldum.  Artık ben de seçebiliyor ve “Şunu şeyle yapalım” diyebiliyorum. İlk günkü yerimizde değiliz o günkü durumda işi yapamamak kaygısı vardı. Şimdi ise işi ‘daha güzel nasıl yaparız’ gayreti var.

 

Bayilik verirken kriterleriniz nelerdir?

Biz yer seçimi konusunda da çok ince eleyip çok sık dokuyoruz. Bize bayilik için gelenlere de bu konuda önerilerde bulunuyoruz. “Benim bayim para kazanamadığı zaman uykum kaçıyor. Bütün bayileri her gün dolaşmak istiyorum ama bu mümkün değil. Adam 1 milyon liralık yatırım yapıyor. Biz bu şekilde sevgiyle, saygıyla, insandan kopmadan çalışıyoruz.

 

Yeni planlarımız neler?

Sayı olarak planımız yok. Benim şu an en önemsediğim şey yurtdışı. Ben Starbucks’ın bu ülkede istihdam yaratmadan alıp götürdüklerine karşıyım. Aynı şey burgerler için geçerli değil. Burgerlere kriter koydular, malzemelerini etini, tuzunu ketçabını yerli üreticiden toptancıdan alıyor. Dedeman’ın orada Starbucks ile yakın dükkânlarımız var. Aynı ciroyu yapıyoruz. O yüzde 60-70 kar eder, ben yüzde 30 kar ederim. Aradaki fark ben işçiye para veriyorum. Onlar ise self servis olduğu için istihdam da yaratmıyor. Bayilik sistemi de yok. Para tamamen merkeze gidiyor. İstihdam olsa karşı çıkmam ama o da yok. Starbucks’ın üstün marka algısını biraz aşağıya çekmemiz gerekiyor. Bunu yapmak için de yurtdışında daha çok şube açmamız gerekiyor. Biz de yurtdışından gelen ürünlere rağbet var. Siyasete bunu uyarlayalım. Kemer’e olağanüstü bir insan vardır. Kapasitesi çok yüksektir ama orada insanlarla haşır neşir olduğu için çok fazla önemsenmez. Ancak o çok önemsenmez. Kapasitesi ondan daha düşük olan yarısı kadar yetenekli adamı şehir dışından bir algı ile getir herkes ona ilgi duyar. Bizim toplumumuzda maalesef bu algı oluşturulmuş. Bunu kırabilmemiz için bizim yurtdışında iyi hizmet vermemiz lazım.

İNSANIMIZI İYİ TANIYORUM

Bizim Starbucks’tan daha iyi hizmet verdiğimiz yurtdışında söylendiği zaman ve bu kulaktan kulağa yayıldığı zaman biz Türkiye’de onun üstüne çıkarız. Ekonomik olarak güçlendiğimiz zaman da onların ödediği 50-60 bin liralık kiraları biz de ödeyebiliriz. Bu kiralar niye ödeniyor. Kadıköy Bağdat Caddesi’nde 5 katlı Starbucks var. Bir bayimiz karşıdaki binayı 60 bin lira ile kira ile tutmak istediklerini söylediler. Ben binayı görmeye gittim. “Neye göre burayı tutuyorsunuz dedim. “Starbucks’un günlük cirosu 10-12 bin lira, tam karşısında para kazanırız” dedi. Ben de “Starbucks’un müşterisi şu an farklı. İstanbul’da maddi durumu iyi olan insanlar orayı tercih ediyor. Bizim rakibimiz şu anda Starbucks değil. Onun için Starbucks’un cirosunun önemi yok. O 100 bin lira kira öder, biz ödeyemeyiz” dedim. Ben elbette markama güveniyorum ve ama benim markamın iş yapacağı yeri biliyorum. Halkımızı tanıyorum, tüketiciyi tanıyorum. Bizim algımız yükselmeden Starbucks ile rekabete giremeyiz. Ama Kahve Durağı, Kahve Diyarı gibi yerli markalarla rekabet edebilecek durumdayız.   Onlarla aynı ciroyu yapabiliriz. Ama Starbucks ile yapamayız. Bunun zamanı var. Bir de onlar örneğin 20 bin lira personel parası öderse sen 60 bin lira ödeyeceksin. Çünkü toplam 6 personelle bu işi döndürüyor. Senin personelin ise 20 kişi. Bunları göz önünde bulundurduğumuz zaman Starbucks ile rekabet edemeyiz.

ÜST PERDEYE ÇIKMAM

Şimdi “Mustafa Bey sen memurluktan gelmişsin. İnşaat yapıyorsun. Bu kadar büyümüşün, 126 tane şube ve bayilik vermişsin. Bayilerden yüzde 3’ünü alıyorsun. Sen parasal olarak hedeflerini aşmışsın. Daha neden büyümek istiyorsun?” diye sorabilirsiniz. Ben şimdi memuriyetime geri dönsem aynı maaşı alsam yine hayatımı devam ettirebilirim. Çünkü alışkanlıklarımı değiştirmedim, standartta devam ediyorum. Bizim için önemli olan milletimizle aynı düzeyde olmak. Üst perdeye çıktığımız zaman bu iş aşağıya iner başarılı olamayız. Bu iş böyle oluyor.

 

Şu anda yurtdışındaki durumunuz ne?

Avusturya’da, 14’üncü Viyana’da bir bayimiz var, 1’inci Viyana’da bir bayi inşaatımız var.  Almanya Stuttgart’da AVM için faal bir bayimiz var, dışarıda da 300 metrekarelik bir şantiyemiz var. Kıbrıs’ta 3 faal dükkânımız var. İran’da bir tane faal dükkânımız var. AVM mantığına daha yeni başladık. Legend, Agora, İstanbul Ritim, Erzurum MNG AVM’de. En büyük dükkânımız Erzurum’da 700 metrekarelik dükkân açtık. Konseptimizi AVM’ye göre yeniledik, biraz daha modern hale getirdik. 15 gündür açık. AVM’nin en iyi iş yapan dükkânı. Tabii başlama noktası çok önemli. Legend’te aynı metrekarede iş yapamazsınız. Çünkü boş durur. Erzurum’da kış sezonuna girildi, kentin ilk AVM’si, yerel bir marka, insanlar daha milliyetçi. Bunu iyi sentezledik ve orada en büyük dükkânı açtık. Yüklenici firma da bize destek verdi, yardımcı oldular. İstanbul’daki büyük AVM’lerde ön dükkânları Shakespeare ile Starbucks’a veriyorlar bize arkalarda yer gösteriyorlar. Yani orada bizi dolgu malzemesi yapıyorlar. Biz de girmiyoruz. “Siz burada iyi yer verin” dedik. İstanbul’da algı yaratıyorlar. İşte burada Shakespeare ile Starbucks var geliyor giyimci, ayakkabıcı, marketçi geliyor. “Yemen’i biz duymadık” diyorlar. Onun da zamanı var. 2 sene sonra İstanbul’da duyacak İnşallah. Yemen böyle başladı. Allah nasip etti, biz de layık olmaya çalışıyoruz. Öyle 200 bayi yapacağız. 300 bayi yapacağız gibi hedef yok. Şöyle söyleyeyim eğer Starbucks bu ülkede 500 bayi yapmışsa biz de bunu çok rahat yaparız diye düşünüyorum.

 

Malzemelerin tamamını kendiniz mi imal ediyorsunuz?

Kahvenin tamamı, kahve aroması, 14 çeşit kahve paketliyoruz. Sektörün öncüsü değiliz ama ortalarındayız. Bizden daha eksi ve ARGE’lere daha hızlı çalışan firmalar var. Onlara yaklaşmaya çalışıyoruz. Takip eden ekiplerimiz var. Her gün yeniliklere önümüze getiriyorlar. Ama yeniliği anında şubeye yansıtmak kolay değil. Çünkü bayilere yeni bir maliyet getiriyor. 6 aylık dönemler halinde menü değiştiriyoruz. Yazlık ve kışlık menüler yapıyoruz. Kış menüsüne geçtiğimiz kaldırdığımız ve azalttığımız ürünler oluyor. Kaldırdığımız ürünler yerine yeni ürünler ön planı çıkıyor. Kışın sıcak içeceklerde yenilikler yapıyoruz.

ARGE’MİZ İYİ ÇALIŞIYOR

Her menüde kimsede olmayan, sadece bize özgü, kendi ARGE’mizde ürettiğimiz ürünlere yer veriyoruz. Mesela ‘samer cup’ var. Bizden çıkma bir bir içecektir. Bizden sonra diğer firmalar taklit ederek menülerine koydu. Bunu da başarmak ARGE ile oluyor. ARGE’yi iyi oluşturmak gerekiyor. Uzman bir ekip kurmak gerekiyor. Bunlar da ciddi maliyet. Para odakları çalışırken böyle uzmanlara da gerek yok. Ahmet yapmıştır al oradan yapıştır koy! Biz böyle düşünmüyoruz. Olsun, o personelin maliyeti bize yüksek olsun, ama şunu diyebilelim, “Bu bizim ürünümüz. Bu ürün hiç kimse de yok.”Ama bir bakıyorsunuz başka bir firmada bu ürünü 2 ay sonra görüyorlar. “A, bunu Yemen çıkardı, bak herkes bunu taklit etti. Demek ki tuttu” fikri oluşuyor. Bu da çok önemli, konuşulması çok önemli, marka değerine çok katkı sağlıyor. Bayilerle birlikte 3 bin çalışanımız var. Toplamda 3 bin kişiye ekmek veriyoruz. Tedarikçileri de katarsak istihdam rakamı 5.500’e ulaşıyor.

 

Mustafa Çilingiroğlu olarak siyaseti düşünüyor musunuz?

Antalya siyasi anlamda çok şanslı bir il. Memurluk hayatı nedeniyle ülkenin bütün bölgelerini biliyoruz. Aldığımız görevler nedeniyle bir nevi siyasetçilerle beraber çalışmalarımız oldu. Gözlemlediğimiz zaman Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye Cumhuriyeti için nasıl bir kazanım ve nasıl bir ayrıcalıksa Antalya’da siyasi kadroların başında bulunan insanlarımız da Antalya için büyük bir kazanımdır. Antalya siyasette çok önemli bir il. Ülke siyasetinde, dünya siyasetinde Antalya’daki siyasetçilerin aldığı görevler her ile nasip olmaz. Biz bunları mutlulukla takip ediyoruz. Yaşadığımız ilin ayrıcalıklı bir il olması, doğrudan ve hızlı hizmet alması büyük bir avantaj. Bu kadrolar olmasa bunlar çözülmez. Burada Sayın bakanımızın, Büyükşehir Belediye Başkanımızın, İl Başkanımızın ve milletvekillerimizin çalışması çok takdire değer. Ben AK Parti üyesiyim.  Çok güzel bir milletvekili listesi oluşturulmuş. Vekillerimize baktığınız zaman inanılmaz çalışkan, dürüst, mütevazı ve kibirsiz. Bu özellikler çok önemli. Adam milletvekili olmuştur. Havasında geçilmez, yürüyüşü değişir. Bu kadar mütevazı bir kadro ile ülke ve dünya çapında isimlerin olması çok büyük bir şans Antalya için. Sayın Dışişleri Bakanımız Antalya’ya sevdalı. Antalya’ya haftada 3 defa gelinmesi gerektiğinde geliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de ülke çapında görevler alıyor. Dedikodu mekanizması siyasette oluyor. Ancak inananların bu kişiler prim vermemesi önemli. Prim verenlerin de inanan insanlarla aynı seviyede olmamasını sağlamak lazım. Bir kadroda dedikoduya prim verenlerin ayıklanması gerekir. Bu da yapılıyor. Kendine sunulan velinimete şükretmek yerine dedikoduların içine giriyorsa bunun ayıklanması lazım. Hizmet kalitemiz bu şekilde artıyor.

HER ZAMAN DESTEK OLURUZ

Biz ticarete yeni girdik. 4 yıllık bir firmayız. 5.500 bin kişiye ekmek veriyoruz. Bu da bir siyaset, bu da ülkeye hizmet. Biz yurtdışını hedefliyoruz. Yurtdışı sermayesinin bizden aldığı paraların bir kısmını ülkemize geri getirebilirsek, kimse takdir etmese bile vicdanen mutlu olacağız. Siyasiler de bize çok büyük destek oluyorlar. Biz de onlara destek oluruz. Onlar bizim büyüklerimiz. Saygı duyuyoruz. Kendileriyle hep beraberiz. Onun için biz onlara destek vereceğiz, onların bir dediğini iki etmeyeceğiz. AK Parti sevdam İstanbul’da memurken Rizeli hemşerim olan Recep Tayyip Erdoğan ile başladı. Onun peşine takıldık. Takip ettik. Tavırları konuşmaları hoşuma gitti. Dik durması, eğilmemesi, hiç taviz vermemesi, insanları sahiplenmesi bizi kendisine hayran bıraktı. Bu hayranlık sürüyor. İstanbul’da AK Parti’nin kalabalıklarının içinde yer aldık. Neydi bizi buralara götüren Recep Tayyip Erdoğan’ın delikanlı duruşuydu, dik duruşuydu. Kendisini idol olarak gördük. Herkes bildiğini yapsın. Ben anladığım işi yapacağım. Ama bu ülke için doğru yapan insanları destekleyeceğiz.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 17.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık