“Turizmi turizmciye bırakın”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Numan Olcar, AYIŞIĞI Dergisi İmtiyaz Sahibi Semih Köken’’e turizm sektörünün son durumu değerlendirdi ve TÜRSAB’ın turizm konusundaki çalışmalarını anlattı. Olcar, ”Herkes en iyi bildiği işi yapmalıdır. Siyasetçi turizmci olamaz, turizmci de siyasetçi olamaz” dedi. 

“Turizmi turizmciye bırakın”
  • 20 Ocak 2018, Cumartesi 23:19

TÜRSAB’ın çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
TÜRSAB özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği büyük bir atılımlarla turizmde lokomotif olma özelliğini daha da pekiştirmiştir. TÜRSAB kuşkusuz ki Türkiye turizminin en önemli kurumlarından bir tanesidir. Sahip olduğu imkânlar ve belirlediği politikalarla Türk turizminin önünün açılmasında çok önemli bir rol üstlenmektedir. 1618 sayılı yasala ile kurulmuştur. Ülkemizde yasayla kurulan 13 meslek örgütünden birisidir. Merkezi İstanbul’dadır. 39 bölgesel yürütme kurulundan oluşmaktadır. Bölgesel yürütme kurullarının da kendi yönetimleri var. 1618 sayılı yasa gereği 2 yılda bir seçim gerçekleştiriliyor. Şu anda da seçim sürecindeyiz. Aslında sektör temsilcilerinin ortak görüşü TÜRSAB gibi büyük kuruluşlarla seçimlerin 3-4 yılda yapılmasının daha uygun olacağı yönündedir.  Ancak seçim süreci başladı. Bakanlık TÜRSAB’ı seçime götürecek olan 3 ismi belirledi. 

Türk turizmi krizleri aştı mı.? Önümüzdeki yıllar için hedefler neler?
2015 yılına kadar Türkiye’nin turizmde bir başarı hikâyesi söz konusuydu. Bu süre içinde Türk turizmi rakipleri arasında son derece iyi bir noktaya gelmişti. Ancak 2015 yılından sonra yaşanan terör olayları, kalkışma olayları ve uçak düşürme krizi benzeri olayların getirdiği sıkıntılar oldu.  Bunun sonucu olarak 2016 yılında ciddi gerileme yaşadık. Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre de Türkiye dünyada tercih edilen ilk 6 destinasyonun içinde yer alıyor. Bu son derece önemli! Ancak Türkiye aleyhine bu kadar ters propaganda yapıldığı bir dönemde bir takım sıkıntılar yaşanmasına karşın 2016 rakamlarını katladık. 2015 rakamlarına da oldukça yaklaştık. Bu durum sektöre ciddi bir rahatlık ve ferahlık sağladı. 

TURİZMDEKİ YENİÇAĞA AYAK UYDURMALIYIZ
2018 baktığımızda yeni yılda trendlerin artmaya devam edeceğini düşünüyoruz. 2019 yılından itibaren de Türkiye daha önceki rotasına ve hedeflerine dönecektir. Türkiye her ne kadar siyasi malzeme edilse de turizmde gelişmeye devam edecektir. Türkiye sahip olduğu turizm potansiyeli çok yüksektir. Kapadokya’mız var, sahillerimiz var, termallerimiz var, Olimpos’umuz var, Troya'mız var, Çanakkale’miz var. Bu değerler tüm dünyaya mal olmuş çok önemli değerler. Türkiye bunlara sahip olmanın büyük bir gururu ve onuru içindedir. Bizim malzememiz iyi bu malzeme her zaman, her şekilde para edecek bir malzemedir. Dünya turizm trendine uygun geliştirilecek piyasalarla ve programlarla Türkiye’nin turizm hedeflerini ileriye götüreceğiz. Ancak bunun için turizm politikalarının güncellenmesi, yeniçağa ayak uydurması şarttır. Yeniçağ derken satış kanalları bu konuda son derece önemli. Bunun başında internet geliyor tabi.. 

BOOKİNG.COM’UN KISITLAMASI DOĞRU BİR KARAR

İnternetten bahsedince okuyucularımız booking.com’un Türkiye’de kapatılması olayı aklına gelebilir. Bu konuda teknolojiye ya da bunu yapan şirkete karşı bir mücadele değildir. Bu sadece bizim mevcut 9 bin 600 acentemizin bu ülkeden ekmek yiyen, vergisini veren acentelerimiz yerine dışarıdan gelen bir firmanın turizm sektöründe yurtdışından gelen bütün para trafiğini ele geçirmesidir. Üstelik booking.com hiçbir vergi ödemeden yaptı. Acentelerimiz büyük zararlar etti. Hatta bazıları iflas etti. Ülke pazarının korunmasını yönelik bir yaptırımdır. Yurtdışından gelen rezervasyonların tamamı booking.com’da açıktır. Türkiye’den yurtdışına gidenler için de tamamen açıktır. Sadece Türk vatandaşlarının ülke içinde yapacağı rezervasyonlar kapalıdır. Şöyle bir faydası da olmuştur. Kendi seyahat acentelerimiz bu programa alternatif programlar geliştirdi. Örnekleri vardır. Bu sistem daha çok küçük otel, butik otel ve pansiyonlar tarafından tercih edilen bir sistemdir. Reklam pazarlama bütçesinin kısıtlı olduğu işletmelerin daha kolayına gelen bir sistemdir. Bu olayla alakalı olarak Kemer’deki küçük oteller diğer bölgelerdeki oteller bu işin önemini kavradı. Bir araya gelerek platformlar oluşturdular. Seyahat acenteleri sektörde önemli bir aktör olmaya devam etmektedir. 

Antalya’nın ve ülkenin tanıtımını yeterli buluyor musunuz?
Her zaman ifade ediyorum. Bu konu son zamanlarda daha çok dile getirilmeye başlandı. Bizim tanıtımda en büyük sıkıntımız her tarafta Türkiye markası olarak tanıtım yapmamızdır. Bölgesel destinasyonların öne çıkarılması lazım. Antalya’nın bağımsız pazarlanması lazım. Kapadokya’nın ayrı pazarlanması lazım. Mezopotamya’nı ayrı şekilde pazarlamamız lazım. Daha spesifik özelliklerimizi ön planı çıkarmalıyız. Örneğin İspanya Mayorka’yı ayrı satar, Barselona’yı ayrı satar, Madrid’i ayrı satar. Dolayısıyla bir satış stratejisidir. Biz bu satış stratejiyi uygulamada geç kaldık. Ama şu an trendler değiştiği için biz yeni sistemi uyum sağlamalıyız. Buna devam etmeliyiz. 

ANTALYA KENDİ KENDİNİ TANITTI
Antalya’nın tanıtımla ilgili bir sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Öyle ya da böyle Antalya kendi kendini tanıttı ve sattı. Ancak biz de operasyonel bir sistemin oturması lazım. Örneği Antalya Havalimanın yazları sadece charter uçak seferleri yerine tarifeli seferler yapılmalı. Bunun sağlanması lazım. Air France gibi Büyük havayolu şirketleri alt kuruluşlarını Türkiye’ye yönlendirmeye başladı.  Bu tip gelişmelerle turizmi 12 aya yayılması yönünde çalışmalar yapmalıyız. Bunu başaran bölge yani turizmini 12 aya yayan bölge turizmde başarılı olmuştur. Ama İstanbul dışında bunu başaran bölge yok şu anda. Ama İstanbul’un bu başarısının nasıl olduğu da tartışılır. 

Sizin bölgenize gelecek olursak. Mersin’de turizm ne durumda?
Mersin’de çok önemli bir turizm zenginliği bir cevher var. Ancak bunun farkında değil. Bu farkındalığı sağlamak için uluslar arası bir çalışma yapıldı. 2005 yılında bir Avrupa Birliği projesi olan Regional Innovation Strategy yani Bölgesel Kalkınma Projesi’ni Türkiye’de Mersin kazandı. 2005-2007 yılları arasında pek çok çalıştaylar, analiz çalışmaları, ölçümlemeler ve değerlendirmeler yapıldı. Bu çalışmalar bütün katmanlarda yapıldı. Üniversitesinde, köyünde, mahallesinde ve pek çok farklı meslek grubunda yapıldı. 2007 yılında bunun sonuçlara açıkladı. Mersin’in üç ana sektörde gelişmesi ve büyümesi noktasında bir iradenin olduğu ortaya çıktı. Bu sektörler tarım ve gıda, lojistik ve turizm olarak açıklandı. 3 ana sektöre baktığımızda sadece Mersin değil Doğu Akdeniz çanağı olarak baktığınızda yani Adana, Hatay ve Mersin olarak ele aldığınızda hakikaten ortaya son derece doğru bir sonuç ortaya çıktı. 2007 yılında bu sektörlerde icra platformları kuruldu. O tarihte ben de turizm ile ilgili olan platformun 10 yıl başkanlığını yaptım. Yakın bir zamana kadar. O süreçte Mersin’in Antalya’nın gerisinde ya da onun gölgesinde kalan yönünü ortaya çıkarmaya çalıştık. Bu konudaki en büyük sıkıntı tanıtımdı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın önemli katkısıyla biz fuarların tamamını katıldık. Bölgemizdeki turizmcilerin de bu fuarlara katılmasını sağladık. Fuarlara katılınca bu kez tanıtım malzemelerinin eksikliği ortaya çıktı. Onlar tamamlandı. Bu çalışmalarla Mersin turizmde bir destinasyon olma yoluna girdi. 

MERSİN İLE ANTALYA BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR
Mersin ile Antalya’yı rakip olarak değil birbirini tamamlayıcı destinasyonlar olarak görmek lazım. Mersin artık dönemler için de gelişti. Eskiden ‘odanız klimalı mı olsun, klimasız mı olsun?’ diye sorarlardı. Klima isteyene bir de kumanda verirlerdi. Şimdi bunlar aşıldı. Klima artık lüks değil. Oteller birbiriyle yarışır duruma geldi. Mersin’de çok önemli bir turizm bölgesi var. Atıl durumda duruyor. 10 bin dönümlük. 1998 yılında bu yana bekleyen. Şimdi o zamanın projelerine baktığınız zaman Belek benzeri bir yapılanma var. Ama o yılların anlayışı ile yapılmış, o yıllarda iyiydi. Şimdi Antalya’da 7-8 yıldızlı oteller var. Ne yapacaksınız? Mersin’e 12 yıldızlı otel mi yapacaksınız ki Antalya ile rekabet içine girecek. 

ALAÇATI ÖRNEK ALINACAK
Dolayısıyla Mersin için düşündüğümüz proje bir Alaçatı örneğinde olduğu gibi büyük turizm bölgelerinde 5-6 yatırımcının keyfiyetine dayalı yatırımlar değil küçük alanlarla yapılmış butik oteller şeklinde olabilir. Bu 3,5, 10’ar dönümlük alanlarda butik oteller açılabilir. Bu konuda bir yarışma da açılabilir. Yarışmada 10-15 butik otel projesi ortaya çıkar. Sonra insanlar bu yatırımların içine girer.  Böylelikle birincisi turizmi tabana yaymış olursunuz. İkincisi değişik bir konsept ortaya çıkarsınız. Hele bu oteller kongre merkezleri, golf sahası, alternatif spor alanları ve sağlık merkezleri ile desteklendiği zaman daha hızlı bir ilerleme sağlanır. İnsanların yıllarca Antalya’daki aynı otellere gitmektense bu bölgeleri tercih edebilirler. O zaman aileler çok lüks, çok şık butik otelde konaklar. İnsanlar hem sporunu yapar, hem de kongreye katılabilir.  Portakalını toplar. 

Türkiye’ye gelen bir Rus Kemer’e, Belek’e ve Alanya’ya en az 2 kez geliyor. Alternatif bir destinasyon aranıyor. Alternatif  Mersin olabilir mi? 
 Alternatif demek aynı bölgedeki bir başka otele gitmek değildir. Farklı bir bölgeye ve farklı bir destinasyona gitmesi gerekir. Mersin’de başkanlığını yaptığım turizm platformun çalışmaları sonucunda 2012 yılında yapılan proje sayesinde 2015 yılına kadar 17 tane kurvaziyer gemisini Mersin Limanı’na geldi. Bölgesel havayolu taşımacılığını Bora jet ile başlattık. Adana yatay uçuşlarla Dalaman’a, Bodrum’a, Diyarbakır’a, Bursa’ya bağlandı. Demek istediğim doğru bir strateji uygulandığı zaman başarılı olunur. 

BU İŞİN 2 ANAHTARI VAR
Her zaman şunu söylüyorum: İşin 2 anahtarı vardır. Bunu bir kasanın iki anahtarı gibi düşünün. Bir tanesi samimiyet, ikincisi iradedir. İkisi bir arada kullanmanız lazım. Yoksa Adana Çukurova Havalimanı konusundaki yılan hikâyesine dönen sıkıntıyı aynen yaşarsınız. Bu Mersin Turizm Platformu’nda 2007 yılında ne dediysek 10 yıl sonra bugün değişen hiçbir şey yoktur.  Baktığınız zaman aynı nedenlerden ötürü yapılmıyor, aynı nedenlerden ötürü belirsiz bir süreç devam ediyor. Benim işim politika değil bu sıkıntıyı sektör adına söylüyorum. Siz de bilirsiniz ki turizm uzun vadeli planlama gerektiren bir sektördür. İnsanların bir fuara gittiği zaman 2-3 yıl sonrasını planlıyor. Siz bu noktada bunu hala başarabilmiş değilsiniz. Artık bu bölgenin kilidini çözecek olan devletin elindedir.  

HERKES BİLDİĞİ İŞİ YAPSIN
Bu noktada şu konunun altını çizmek istiyorum. Herkes kendi en iyi bildiği işi yapmalıdır. Siyasetçi turizmci olamaz, turizmci de siyasetçi olamaz. Gazipaşa’da Havalimanı’nın talep eden irade turizmcilerdir. Turizmcilerin ortaya koymuş olduğu irade devletin yapmış olduğu yatırım başarıdır. Ama 60-70 kilometre yakınında Gaziantep Havalimanı olmasına karşın Kahramanmaraş Havalimanı halkın talebiyle değil devletin iradesiyle yapılmıştır. Ama boş kalmıştır. Kaynaklarımızı doğru harcamadığımızın göstergelerinden biri de bu örnek olmuştur. Sizin aracılığınızla yetkililere bir kere daha seslenmek istiyorum.  Karadeniz kıyısında birbirine 80-100 kilometre noktalarda deniz üzerine 3’üncü havalimanları yapılacağına bizim Çukurova gibi Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olarak planlanmış, 35 milyon yolcu kapasiteli olarak planlanmış bu havalimanın yapılması lazım. Bu havalimanın 2-3 yıl sonra yapılması anlamsız olacak. Çünkü Ortadoğu’da çok gerekli olan bu ‘hap havalimanı’ belki Ürdün’de, Belki yeni Suriye’de yapılacak. Bu durumda biz yine açıkta kalacağız. Bölgede bu hap havalimanına ihtiyaç vardır. Bu havalimanı sadece turizm açısından değil, tarım gıda ve lojistik sektörleri açısından da çok önemlidir. 

Bölgesel tanıtımları nasıl buluyorsunuz? Mesela Kemer Belediyesi, Adana, Mersin ve Hatay, Gaziantep’te ziyaretler gerçekleştirerek ilçenin tanıtımını yaptı. 
Bu konu vizyonla alakalı bir konu. Az görülen örneklerden biri olarak Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül için söyleyebiliriz. Çünkü hem turizmci, hem de siyasetçidir. Bu iki konsepti birleştirerek lokal ziyaretler gerçekleştiriyor. Bir kere tanıtımın kötüsü olmaz. Tanıtım her zaman gereklidir.  Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün ve ilçe turizmcilerin yaptığı bu çalışma örnek olması gereken bir çalışmadır. Ben şu konuda çok mutluyum.. Mersin’in Valisi, Büyükşehir Belediyesi, odaları ve sektör temsilcileri Adana’nın yerel idareleri ve Çukurova Kalkınma Ajansı ile beraber tanıtım yapmaktadır. Bunların daha spesifik hale getirilmesi lazım. Bizim ihtisaslaşmaya ihtiyacımız var. Yeni mecralara girmemiz lazım. Bu konuda Kemer Belediye Başkanının çalışması örnek bir çalışmadır. 

Biraz da Afyonkarahisar’dan bahsedersek… Termal turizm konusunda yeterli miyiz?
Termal konusunda büyük bir zenginliğe sahibiz. Afyon’da bunun merkezi konumunda. İyi bir planla ile iyi bir tanıtım ile bu geliştirilebilir. Mevcut durum itibariyle termal turizm sağlık turizminden ayrılması gereken bir noktadadır. Çünkü sağlık turizmi içine girdiği zaman özelliğini kaybedebilir. Örneğin bir saç ekimine gelen bir kişiye ya da estetik ameliyat yaptırmak üzere gelen bir turiste ‘bizim termalimizde var’ dediğiniz zaman abes karşılanır. Şu anda durum maalesef bu! Termal turizmin çok ayrı bir segmentte tanıtıma ihtiyacı var. Sağlık turizmde desteklenmeli var. Ama termal turizm çok ayrı ele alınmalı. Afyon aynı zamanda çok stratejik bir noktada… Yazın Antalya’da deniz, kum ve güneşle, kışın Bursa’da kayak merkezi ya da Kapadokya’da kültür turizmiyle bütünleştirilebilir.   

KUTU KUTU KUTU
NUMAN OLCAR KİMDİR?

1964 Bursa doğumlu. İlkokulu İsviçre ve İsveç’te, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamladı. 1982 -1984 tarihleri arasında İngiltere’de lisan ve iş idaresi konusunda eğitim gördü. 1987 yılında Mersin’de Olcartur Turizm ve Seyahat Acentası’nı kurdu ve 1990 yılında IATA üyesi oldu. TÜRSAB Adana BYK ve TÜRSAB Mersin BYK’nın kuruluş ve organizasyon aşamalarında, yönetim kurullarında görev yaptı. 1993 - 2013 yılları arasında TÜRSAB’ın TOAR, IATA gibi muhtelif komitelerinde çalıştı. Bir AB Projesi olan “RIS Mersin” Projesi kapsamındaki RIS Mersin Turizm Platformu Başkanı olarak görev yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.S. Yönetim Kurulu Üyesi. 1994 yılından beri Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Konsolosu olarak görev yapıyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 16.12.2018 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık